ANAYASA KOMİSYONU BAŞKANI ŞENTOP, ENDONEZYA TEMSİLCİLER MECLİSİ İDARİ İŞLER KOMİTESİ HEYETİNİ KABUL ETTİ

Ana Sayfa » Haberler » ANAYASA KOMİSYONU BAŞKANI ŞENTOP, ENDONEZYA TEMSİLCİLER MECLİSİ İDARİ İŞLER KOMİTESİ HEYETİNİ KABUL ETTİ

Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop, Endonezya Temsilciler Meclisi İdari İşler Komitesi Heyetini TBMM’de kabul etti.

Anayasa-komisyonu-başkanı-şentop

Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop, Endonezya Temsilciler Meclisi İdari İşler Komitesi Heyetini TBMM’de kabul etti.

Anayasa Komisyonu Başkanı Şentop, Endonezya Temsilciler Meclisi İdari İşler Komitesi Heyetini Mecliste görmekten ve ağırlamaktan dolayı memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Komisyon Başkanı Şentop, “Güneydoğu Asya bölgesinin en büyük ekonomisi ve G20 üyesi olan Endonezya ile ekonomik ve ticari ilişkilerimizin güçlendirilmesine özel önem atfediyoruz”

2011 yılında iki ülkenin açıkladığı stratejik ortaklığın, iki ülke arasındaki ilişkilerin temelini oluşturduğunu ifade eden Şentop, “Bu işbirliği her alanda işbirliğimizin geliştirilmesine imkân tanımaktadır.” dedi

Anayasa Komisyonu Başkanı Şentop, gerçekleştirdiği konuşmasında şunları kaydetti:

“Nüfus bakımından dünyanın dördüncü büyük ülkesi ve 16. büyük ekonomisi olan Endonezya’yı Güneydoğu Asya’da önemli ve güvenilir bir ortak olarak görüyoruz

Devlet Başkanı seviyesinde 2010 ve 2011 yıllarında gerçekleştirilen karşılıklı ziyaretler ikili ilişkilerimize ivme kazandırmıştır.

2011 yılında açıkladığımız Stratejik Ortaklık, ilişkilerimizin temelini oluşturmakta ve her alanda işbirliğimizin geliştirilmesine imkân tanımaktadır.

Sayın Cumhurbaşkanımızın 2015 Temmuz ayında Endonezya’ya gerçekleştirdiği resmi ziyaret sırasında iki ülke liderleri bu sağlam temel üzerinde ikili ilişkilerin geliştirilmesi hususunda mutabık kalmışlardır.

Devlet Başkanı Joko Widodo, G-20 Antalya Zirvesine katılmak üzere 15-16 Kasım 2015 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir.

İkili ilişkilerimizin önemli bir boyutunu parlamentolararası ilişkilerimiz teşkil etmektedir. Endonezya Temsilciler Meclisi ile işbirliğimizi önümüzdeki dönemde daha da geliştirmek istiyoruz.

BM, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), G-20 ve MIKTA (Meksika, Endonezya, Güney Kore, Türkiye, Avustralya Girişimi) gibi uluslararası platformlarda işbirliği içinde çalışmaktayız.

Güneydoğu Asya bölgesinin en büyük ekonomisi ve G20 üyesi olan Endonezya ile ekonomik ve ticari ilişkilerimizin güçlendirilmesine özel önem atfediyoruz.

2014 yılında ikili ticaret hacmimiz 2.3 milyar Dolar, ticaret açığımız 1.8 milyar Dolar olarak gerçekleşmiştir. İkili ticaret hacmimizi 2023 yılına kadar 10 milyar Dolara çıkarmak hedefi doğrultusunda ticaretimizin dengeli bir şekilde artış göstermesine yönelik ortak çaba göstermeliyiz.

İki ülke halkları arasında etkileşimi artıracağına inandığımız Yunus Emre Kültür Merkezi’nin Cakarta’da en kısa sürede hizmete girmesini arzu ediyoruz. Kültür Merkezleri Anlaşması taslağımız Endonezya makamlarına iletilmiş olup, yanıt beklenmektedir.

Endonezya ile çok boyutlu yakın işbirliğimiz çerçevesinde eğitim ve sosyal güvenlik alanlarında ilişkilerimizi güçlendirmek istiyoruz. Eğitim Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı ve Sosyal Güvenlik Anlaşması taslaklarımıza ilişkin Endonezya tarafının yanıtını beklemekteyiz.

İki stratejik ortak ve İslam Dünyasının iki büyük ekonomisine sahip ülkeler olarak küresel ekonomik sistemin geleceği, terörizmle ve aşırıcılıkla mücadele ve medeniyetlerarası diyalog konularında işbirliğimizi yoğunlaştırmak konusunda kararlıyız.

Endonezya güçlenen demokrasisi ve büyüyen ekonomisiyle küresel ve bölgesel aktör haline gelmiştir. Endonezya’nın Güneydoğu Asya’daki Müslümanların durumuna gösterdiği yakın ilgiyi takdirle karşılıyoruz.

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 13. İslam Zirvesi 10-15 Nisan 2016 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenecektir. Zirvede 2025 Eylem Programının kabul edilmesini arzu ediyoruz. İİT’nin önde gelen bir üyesi olarak Endonezya’nın bu konudaki desteği şükranla karşılanacaktır.

23-24 Mayıs 2016 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilecek olan Dünya İnsani Zirvesi, insani krizlere yeterli yanıtı veremeyen mevcut küresel insani sistemi çağın koşullarına uygun şekilde yeniden şekillendirmeyi hedeflemektedir. Zirve gündeminde birçok acil ve önemli konu bulunmaktadır. Beklentimiz, Endonezya’nın sözkonusu Zirve’ye en üst düzeyde katılması ve böylece bu alandaki uluslararası işbirliğine desteğini güçlü şekilde sergilemesidir.

Türkiye, Güneydoğu Asya bölgesindeki uluslararası kuruluşlarla işbirliğini artırmaya ve kurumsallaştırmaya çaba sarfetmektedir. Bu kapsamda, Ekonomik Topluluk kurma yolunda ilerleyen ASEAN ile resmi ortaklık tesis edilmesi konusunda Endonezya’nın desteğini beklemekteyiz.”

Komisyon Başkanı Şentop, konuk heyete Anayasa Komisyonunun yaptığı çalışmalar ve işlevi hakkında da bilgi verdi.

Endonezya Temsilciler Meclisi İdari İşler Komitesi Başkanı Roem Kono Muhammed ise Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop’a kendilerini kabul edip vakit ayırdığı için teşekkür etti.

Komite Başkanı Roem Kono Muhammed, gerçekleştirdiği kısa konuşmada iki ülke ilişkilerini her alanda güçlendirmek istediklerini belirterek bunun iki ülke açısından önemine değindi.

/meclishaber.gov.tr

Toplam Görüntülenme 216

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz