CHP EDİRNE MİLLETVEKİLİ GAYTANCIOĞLU’NUN BASIN TOPLANTISI

Ana Sayfa » Haberler » CHP EDİRNE MİLLETVEKİLİ GAYTANCIOĞLU’NUN BASIN TOPLANTISI

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, tavukçuluk sektörünün sorunlarına değinerek, hükümetin bu konudaki politikalarını eleştirdi.

mvadaylari.com

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, tavukçuluk sektörünün sorunlarına değinerek, hükümetin bu konudaki politikalarını eleştirdi.

Sektörün sorunlarını, “bilimsel temele bağlı olmayan kampanyalar, ham maddede dışa bağımlılık, sektörde yaşanan finansman sorunları, plansız yatırımlar ve sürekli artan maliyetler” olarak sıralayan Gaytancıoğlu, şunları söyledi:

“Emek yoğun bir sektör olan beyaz et sektöründe faaliyet gösteren kuruluşlar darboğaza girerse piyasalar düzenli bir şekilde pazara ürün arz etmeyip, iflaslarını açıklayıp piyasalardan çekilirse sektörden geçimini sağlayan birçok insan işsiz kalacaktır. Ciddi yatırımların yapıldığı, modern tesisler için kaynakların harcandığı sektör korkarız ki böyle giderse dışa bağımlı hale gelebilir. Bunu öngöremeyen bir Tarım Bakanlığı var. Bu bilinçsiz politikalar devam ederse, korkuyoruz kırmızı ette olduğu gibi ithal beyaz et gündeme gelecek.”

Sağlıklı ve dengeli beslenme için ucuz bir hayvansal protein kaynağı olan tavuk etinin fiyatının artmasının yoksul aileleri olumsuz yönde etkileyeceğinin altını çizen Gaytancıoğlu, “Sektör tüm boyutlarıyla dikkate alınmalı, ülke ekonomisine ve toplum beslenmesine ciddi katkılar sağlayan beyaz et sektörünün sorunları çözüme kavuşturulmalı ve mutlaka ciddi destekler yapılmalı” diye konuştu.

Gaytancıoğlu, Rusya, Suriye ya da diğer komşu ülkelerle girilen krizlerin ihracatı olumsuz yönde etkilediğini ifade ederek, 20 ülkeye tavuk eti ihraç ederken şu anda bu rakamın bir-iki ülkeye düştüğünü ileri sürdü.

Gazetecilerin, Türkiye-İsrail ilişkilerinin yumuşadığını belirtmeleri üzerine Gaytancıoğlu, şu değerlendirmeyi yaptı:

“CHP olarak bizim politikamız ‘yurtta sulh cihanda sulh’ politikasıdır. Biz tüm ülkelerle, komşu ülkeler ve diğer ülkelerle barış içinde olmamızı, ticaret yapmamızı istiyoruz. AK PARTİ hükümetinin dış politikada yapmış olduğu hatalar artık sayılamayacak kadar fazla. Bir hata yapıyorlar ve sonradan ‘nasıl özür dileyebiliriz, nasıl yumuşatabiliriz arayı’ diyerek çeşitli yollar deniyorlar.”

Tavuğa verilen yemlerin GDO’lu olduğunun ifade edilmesi üzerine Gaytancıoğlu, bu yemlerin ciddi anlamda denetlendiğini söyledi. Gaytancıoğlu, “Yoksa CHP olarak önce biz karşı çıkarız. CHP olarak ‘GDO’ya hayır’ diyoruz ama şu anda açık kapı bırakıyoruz. Tartışmalar, bilimsel araştırmalar bitmedi. Bunlar önümüze gelmeli. GDO kendisini aklarsa, her alanda aklarsa amenna ama sıkıntılar varsa önce biz karşı çıkarız” diye konuştu.

/meclishaber.gov.tr

Toplam Görüntülenme 204

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz