ENDONEZYA HEYETİ TBMM’DE TEMASLARDA BULUNDU

Ana Sayfa » Haberler » ENDONEZYA HEYETİ TBMM’DE TEMASLARDA BULUNDU

Endonezya Temsilciler Meclisi İdari İşler Komitesi Başkanı Roem Kono Muhammad ve beraberindeki heyet, Türkiye ziyaretleri kapsamında TBMM’de temaslarda bulundu.

mvadaylari.com

Endonezya Temsilciler Meclisi İdari İşler Komitesi Başkanı Roem Kono Muhammad ve beraberindeki heyet, Türkiye ziyaretleri kapsamında TBMM’de temaslarda bulundu.

Endonezya heyeti ilk olarak TBMM Genel Sekreter Yardımcısı Kemal Kaya ile görüştü. Kemal Kaya, heyete TBMM Genel Sekreterliği ve idari teşkilat yapısı hakkında bilgi verdi.

Daha sonra Plan ve Bütçe Komisyonu hakkında bilgi alan heyete Bütçe Başkanı Levent Koçak, komisyonun yapı ve işlevleri ve bütçe süreci hakkında bir sunum yaptı.

Öğleden sonra gerçekleştirilen ziyaretler kapsamında ise Kanunlar ve Kararlar Başkanlığı’nda görevli Yasama Uzmanı Kübra Aydın da konuk heyete Meclis’te yasama süreci üzerine bir sunum gerçekleştirdi.

Sunumun ardından Plan Bütçe Komisyonu Başkanı Süreyya Sadi Bilgiç, konuk heyet onuruna verdiği çalışma yemeğinde bir araya geldi.

Bilgiç, burada yaptığı konuşmada, Endonezya heyetini TBMM’de görmekten duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Bilgiç, Endonezya’yı Güney Doğu Asya’da önemli ve güvenli bir ortak ülke olarak gördüklerini söyledi.

İki ülke arasındaki üst düzey ziyaretlerinin ikili ilişkilere büyük ivme kazandırdığını belirten Bilgiç, gerçekleştirilen ziyaretlerin sonucunda ikili ilişkilerin geliştirilmesi konusunda mutabık kalındığını söyledi.

İki ülke arasındaki ilişkilerinin diğer önemli boyutunun parlamentolararası ilişkilerin olduğuna vurgu yapan Bilgiç, “Endonezya Temsilciler Meclisi ile işbirliğimizi önümüzdeki dönem daha da geliştirme arzusu içerisindeyiz” diye konuştu.

Türkiye ile Endonezya’nın uluslararası platformlarda işbirliği içinde çalışmakta olduğunu ifade eden Bilgiç, sözlerine şöyle devam etti:

“Türkiye olarak Endonezya ile ekonomik ve ticari ilişkilerimizin güçlendirilmesine özel önem vermekteyiz. 2014 yılında ikili ticari hacmimiz 2,3 milyon dolar gerçekleşmiştir. 2023 yılına kadar ticari hacmimizi 10 milyon dolara çıkarmak hedefi doğrultusunda ticaretimizin dengeli bir şekilde artış göstermesine yönelik olarak ortak bir çaba göstermemiz gerekmektedir.

İki ülke arasında etkileşimi artıracağına inandığımız Yunus Emre Kültür Merkezi’nin Jakarta’da en kısa sürede açılmasını arzu ediyoruz. Bu bağlamda Kültür Merkezleri Antlaşması taslağımız Endonezya makamlarına iletilmiş olup yanıt beklenmektedir.

Endonezya ile eğitim ve sosyal güvenlik alanlarında ilişkilerimizi güçlendirmek istiyoruz. Eğitim alanında işbirliği mutabakat zaptı ve sosyal güvenlik antlaşması taslaklarımıza ilişkin Endonezya tarafının yanıtını beklemekteyiz.

İki stratejik ortak ve İslam dünyasının iki büyük ekonomisine sahip ülkeler olarak küresel ekonomik sistemin geleceği terörizm ve aşırılık ile mücadele ayrıca medeniyetler arası diyalog konularında işbirliğimizi yoğunlaştırmak konusunda kararlıyız. Endonezya güçlenen demokrasisi ve büyüyen ekonomisi ile küresel ve bölgesel akkor haline gelmiştir. Endonezya’nın dünya Müslümanlarına göstermiş olduğu desteği takdirle karşılıyoruz. ”

/meclishaber.gov.tr

Toplam Görüntülenme 232

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz