SARIKAMIŞ HAREKATININ 101. YILDÖNÜMÜ

Ana Sayfa » Haberler » SARIKAMIŞ HAREKATININ 101. YILDÖNÜMÜ

TBMM BAŞKANI KAHRAMAN, SARIKAMIŞ HAREKATININ 101. YILDÖNÜMÜ DOLAYISIYLA MESAJ YAYIMLADI..

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, mezar taşı dahi olmayan Sarıkamış şehitlerinin, şehadetleriyle milli birlik ve beraberliğin teminatı olduğunu belirtti.

sarikamis-kahramanKahraman, Sarıkamış Harekatının 101. yıl dönümü dolayısıyla yayımladığı mesajda, Türk milletinin, tarihinin trajik bir dönemini Birinci Dünya Savaşı’na katılarak yaşadığını ifade etti.

Milli hafızada derin izler bırakan bu dönemin en acı hatıralarından birinin de Sarıkamış’ta yaşandığını anlatan Kahraman, şunları kaydetti:

“Birinci Dünya Savaşı’nın en kanlı safhalarından birini teşkil eden Sarıkamış’ta on binlerce vatan evladı, soğuk iklim şartlarına aldırış etmeden düşman üzerine yürümüş ve karlarla kaplı Allahuekber Dağları’nın zirvelerini aşamayarak şehitlik mertebesine erişmiştir. 101 yıl önce toprağın kara bağrına kefensiz gömülen bu yiğit vatan evlatları, Türk milletinin Allah yolunda vatan, millet ve bayrak için ölümü göze almaktan çekinmeyeceğinin en bariz örneğini sergilemişlerdir. Nesilden nesile onurla ve gururla aktarılan bu destanın merhum kahramanlarının aziz hatıralarının yaşatılması ve yaptıkları fedakarlıkların bilinmesi ortak mesuliyetimizdir. Mezar taşları dahi olmayan bu fedakar vatan evlatları, şehadetleriyle milli birlik ve beraberliğimizin teminatı olmuşlardır. Bu duygu ve düşüncelerle, Sarıkamış’ta şehadet şerbeti içen şehitlerimizi, harekatın 101’inci yıl dönümünde bir kez daha şükran ve minnetle anıyorum.”

/meclishaber.gov.tr

Toplam Görüntülenme 251

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz